Hz. Muhammed’in Hayatı (SİYER) Dersi Tabu Oyunu

Bu yazımızda gençlerin öğrenme hızlarını artırmak hem de öğrendiklerini eğlendirerek pekiştirmeleri adına bir oyun etkinliğinden bahsedeceğiz. Bu oyunla beraber birçok öğrenciniz hem dersinizi çok sevebilecek ayrıca dersinizin dolu dolu geçmesini sağlayabileceksiniz.

Bu yazımızda gençlerin öğrenme hızlarını artırmak hem de öğrendiklerini eğlendirerek pekiştirmeleri adına bir oyun etkinliğinden bahsedeceğiz. Bu oyunla beraber birçok öğrenciniz hem dersinizi çok sevebilecek ayrıca dersinizin dolu dolu geçmesini sağlayabileceksiniz. Tabikide deneyimlerimizden faydalanarak sizlere oyun oynatırken dikkat edilmesi gerekenler kısmında bazı uyarılarda bulunmayı da ihmal etmeyeceğiz. Haydi buyurun oyun tanıtımımıza….

Tabu Nedir?

Tabu, bir kişiye takım arkadaşının anlatmaya çalıştığı kelimeleri tahmin etmesi gereken bir oyundur. Bu oyunu sınıf  içinde oynatmak istediğimiz için biz bir öğrencinin sınıf içerisindeki grubuna kelime anlatmaya çalışması sınıfın ise bun kelimeyi tahmin ederek bulmaya çalışması diye tanımlama yapabiliriz.

Tabu Nasıl Oynanır?

Öncelikle ben kendi stratejilerimle nasıl oynattığımı baz alacağım. Sınıfınızın düzeni ve potansiyeline göre kendi stratejinizi belirleyebilirsiniz.

Oyuna Başlama Aşamaları 1
oturmasiraligelenekselduzen.jpg
örnek sınıf düzeni

Benim sınıf düzenim sıralı geleneksel tarzda olduğu için her sırayı bir grup kabul ederek 3 sıra bulunmasından dolayı 3 grup veya en fazla 4 grup oluşturdum. Bu gruplara kendi içerilerinden bir anlatıcı seçmelerini söyledim ve 1 dk süre verdim.  Bu süre içerisinde ben de tabu oyun kartlarının karıştırılmasını, düzene koyulmasını  düzenledim ve ayrıca süre için telefonumdan kronometreyi açtım. 1 dk sonunda seçilen kişileri tahtaya çıkartarak avuçlarını açmalarını istedim ve tekrar gözleri önünde karıştırdığım tabu kartlarından sırayla birer birer olmak üzere ortalama 7 ile 10 adet (Sınıftan sınıfa fark ediyor malum her sınıf aynı hızla bu aşamaya gelemiyor)  olmak üzere ellerine kapalı şekilde verdim. Ardından 2 dk süreleri olduğunu Pas derlerse kağıdı alta koymalarını hata yapıp tabu kelimelerinden söylenilen kelimeleri ise bana vermelerini söyledim. Son olarak ise bir grup anlatırken diğer anlatıcı arkadaşlardan 1 tanesini arkadaşının hata yapma ihtimaline karşı yanında izleyici olarak bekletiyoruz.

Oyuna Başlama Aşamaları 2

Örnek’te görüldüğü gibi kartımızın en üstünde anlatılmaya çalışılacak kelime yer alırken altında anlatırken kullanılmaması gereken kelimelerimiz yer almaktadır. Oynayan kişinin başında bekleyen izleyicinin görevi, anlatıcının bu kelimeleri kullanıp kullanmadığını tespit etmeye çalışmasındandır.  Bu süreç içerisinde artık oyuna hazır hale gelmiş oluyoruz. İstediğiniz gibi oynama sırasını belirledikten sonra ilk oyuncu ile oynamaya başlayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1- Süreyi kendiniz tutmalısınız. Aksi halde öğrencilerden kaybedilen zaman hakkında itiraz gelicektir.

2- Oynanan kelimeleri oynatmamalısınız.

3- Süre içerisinde tamamını anlatma ihtimaline karşı elinizde yedek kelimeler bulunmalıdır.

TABU OYUNUMUZU İNDİRMEK BUTONA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

YOUTUBE KANALIMIZA RESME TIKLAYIP ABONE OLABİLİRSİNİZ.

tabu oyunu materyal

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. egitim_tabu Hz. Muhammed’in Hayatı (SİYER) Dersi Tabu Oyunu için yorumda bulun

    Hz. Muhammed’in Hayatı (SİYER) Dersi Tabu Oyunu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hz. Muhammed’in Hayatı (SİYER) Dersi Tabu Oyunu için ilk yorumu yapabilirsin.