Ders/Sınav Çalışılacak Ortam Nasıl Düzenlenmelidir?

  • Akan su yosun tutmaz
  • Emek olmadan, yemek olmaz
  • İşleyen Demir ışıldar

Bunlar ve benzeri daha birçok atasözümüz çalışanın, bir amaç uğruna çaba sarfeden herkesin sonunda hedeflenen noktaya ulaşılacağını bize hatırlatır. Fakat bu çalışma eğitim için yapılan bir çalışmaysa çalışma ortamımıza çokca özen göstermemiz gerekir. Verimli bir şekilde ders/sınav çalışma ortamı sağlanabilirse harcanan efor az, kazanılan başarı ise çok olacaktır. Peki verimli çalışma ortamı nasıl olmalıdır? Sizler için bu konuyu araştırdık. Haydi maddelere tek tek bakalım..

Öncelikle bir çalışma odanız olmalı..

Evet eğer böyle bir imkanınız varsa kesinlikle bir çalışma odanız olmalı. Şayet böyle bir imkanınız yoksa evin uygun bir bölümünü buna tercih edebilirsiniz yada çocuk odasının bir kısmı çalışma için uygun olabilir. Burada bizim için en önemli nokta evin o kısmında çalışma ortamı sağlanmasıdır.

Çalışma ortamında dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Çalışma ortamı dediğimizde tabikide bir matematik işleminden bahsetmiyoruz. Bu öznel bir yapıdır. Mesela bir öğrencinin çalışma ortamını ebeveynleri yerine öğrenci kendisi kendi öğrenme zevkine göre düzenlemelidir. Mümkün oldukça sessiz bir ortam olmasına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Bu yüzden bu çalışma ortamında dikkati dağıtıcı afiş, poster, yazı, resim, TV, bilgisayar CD, müzik seti, telefon gibi uyarıcıların olmamalı, bu alan ders dışı faaliyetlerde kullanılmamalıdır.

Çalışma ortamının ferahlığına da dikkat edilmeli.

Bunlar neler olabilir.. Mesela çalışma ortamımızda duvarların renkleri açık bir renk olması, odanın güneş gören bir yerde olması veya yeterli aralıklarla havalandırılmış olması gibi.

Bunlara dikkat etmemiz gerekiyor çünkü açık renk duvarlar ve doğal ışığın maksimum seviyede içeri girmesi, öğrenciyi zinde tutar ve algılarını ders çalışmak için uygun bir hale getirir. Yapılan araştırmalar açık mavi, açık yeşil gibi renklerin odaklanmayı pozitif yönde etkilediğini göstermiştir. Çok koyu renkler öğrencileri karamsarlığa sürüklerken, beyaz gibi çok aydınlık renkler de gözlerin yorulmasına neden olur. Tabi ortamı sürekli kullanacak kişinin de bu konuda fikrinin alınmasında fayda var. 🙂

Çalışma materyallerinin başında masa gelir.

Bazı günler uzun sürecek çalışmalarda sizin en yakın dostunuz masanız olacaktır. Büyüklüğü ve kullanışlılığı bakımından en uygun masa tercihi yapıldığında çalışma süreci boyunca en verimli şekilde masanızdan faydalanabilirsiniz. Ayrıca çalışma masası ve sandalyesinin, öğrencinin yaşına ve vücut yapısına uygun ergonomik özelliklerde olmasına da dikkat edilmelidir. (Ne demiştik en yakın dostumuz masamız olacak) Yine masamızın tam ışık alan bir konumda ya da masamıza kendi çalışma ortamımıza ve bize en verim sağlayacak form da bir ışık takviyesi yapılmalıdır.

Ortamı havalandırmaya dikkat edilmeli.

Yazımızın ilk kısımlarında kısa olarak bahsettik ama verimli çalışma ortamı sağlanabilmesinin en önemli şartlarından biri olduğu için tekrar etmekde fayda var. Havalandırma, bir çalışma ortamında verimi etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Bulunan ortamda oksijenin azalması baş ağrısına ve uykunun gelmesine yol açmaktadır. Bu nedenle çalışma odaları düzenli olarak havalandırılmalıdır.

Bütün bunlar yapıldıktan sonra çalışma ortamımız en minimal düzende hazır olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmaya başlayabilirsiniz. 🙂 Peki siz bu maddelere katılıyormusunuz? Sizin çalışma ortamınız nasıl ? Bizimle paylaşmak isterseniz hemen alta inerek yorum yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ERCAN Ayaz dedi ki:

    Cok güzel bir yazı teşekkürler